Jump to content

Start w UTMB - co muszę wiedzieć?


Przemek Niemczuk

Recommended Posts

Cześć szanowni forumowicze,

poszukuję sprawdzonych informacji na temat startu w UTMB na dystansie 100km. Interesuje mnie:

 • jakie to koszty - cała impreza wraz z wyjazdem, podróżą, noclegami, wyżywieniem, pakietem startowym
 • jakie muszę mieć ciuchy - mile widziane linki do tego co masz, a co bardzo dobrze się sprawdza
 • sugestie na temat butów, które na tej trasie są po prostu najlepsze
 • jak wygląda kwestia przepaków (czy cały ekwipunek niosę cały czas, czy na przepakach mam te cięższe rzeczy i przed wbiegnięciem w górne partie gór dopiero je zabieram)
 • wszelkie inne informacje, o których nie mam pojęcia, a chcesz się nimi ze mną podzielić
Link to comment
Share on other sites

To ja zacznę - choć na UTMB jeszcze nie dotarłam więc żadnych praktycznych wskazówek nie mam i liczę, że inni biegacze ich udzielą 🙂

Bieg, w którym chcesz biec to CCC.
Nazwa pochodzi od nazw miast na trasie: Courmayeur, Champex Chamonix.

Opłata startowa wynosi 189EUR.

Strona biegu: https://utmbmontblanc.com/en/page/21/ccc_presentation.html

Dystans to bliżej 101 km i 6 100 m przewyższenia. Profil trasy (#lookslikefun):

1126766498_CCC2021profil-2.png.dd3d9fd83bf6b63d220c0f2edd568d4b.png

Limit czasowy to 26 h i 30 min. 

Lista sprzętu (zakładka REGULATIONS): https://utmbmontblanc.com/en/page/21/ccc_presentation.html 

Link to comment
Share on other sites

W dniu 30.12.2021 o 10:51, Przemek Niemczuk napisał:

Cześć szanowni forumowicze,

poszukuję sprawdzonych informacji na temat startu w UTMB na dystansie 100km. Interesuje mnie:

 • jakie to koszty - cała impreza wraz z wyjazdem, podróżą, noclegami, wyżywieniem, pakietem startowym
 • jakie muszę mieć ciuchy - mile widziane linki do tego co masz, a co bardzo dobrze się sprawdza
 • sugestie na temat butów, które na tej trasie są po prostu najlepsze
 • jak wygląda kwestia przepaków (czy cały ekwipunek niosę cały czas, czy na przepakach mam te cięższe rzeczy i przed wbiegnięciem w górne partie gór dopiero je zabieram)
 • wszelkie inne informacje, o których nie mam pojęcia, a chcesz się nimi ze mną podzielić

Ad. 1. Koszty całej imprezy, jak zwykle zależą od zasobności portfela. Można potraktować wyjazd jako krótki, kilkudniowy wypad na sam start i nocować na polu campingowym lub tygodniowy urlop, gdzie start jest połączony ze zwiedzaniem okolicy (a jest co oglądać) i uczestnictwem w całym festiwalu UTMB.

Koszty, bez których się nie obędzie to wpisowe. Koszt wpisowego na CCC to w tym roku 189  euro. Część z tej opłaty pobierana jest z karty w momencie pre-rejestracji. Jeśli nie zostaniesz wylosowany pieniądze są zwracane na konto. Jeśli masz szczęście i zostaniesz wylosowany masz określony termin na "dopłacenie" reszty wpisowego. Noclegi, jak napisałem wyżej zależą od tego co oczekujesz od tego wyjazdu. Ja korzystałem z usług https://www.interhome.pl/. Polecam. Tygodniowy pobyt w wynajętej kawalerce (pokój, przedpokój, łazienka aneks kuchenny) to ok. 2700 zł. W mieszkaniu spokojnie zmieszczę się 4 osoby. Z racji posiadania aneksu kuchennego można stołować się w domu. W Chamonix bez problemu można znaleźć tanie sklepy spożywcze i kupić makaron, sos pomidorowy i super wino do popicia.

Dojazd. Prawie 3 tys. km w obie strony plus winieta na autostrady w Szwajcarii. Jeśli masz auto na LPG lub hybrydę, koszty będą tańsze. Moja hybrydka spaliła ok. 5.8 L/100 km. Łatwo policzyć.

Ad.2. Ciuchy i cały sprzęt musisz kompletować według zaleceń organizatorów. Szczegóły na stronie organizatora.

Ja osobiście używałem podczas biegu: buty Hoka Speedgoat, kurtka Salomon Bonatti (wodoszczelność min. 10 000 mm słupa wody), czołówka Ledlenser MH10, kije Black Diamond carbon, rękawiczki wodoodporne Dexshell, plecak 15 l z Decathlonu, spodenki Columbia (stare, sprawdzone wycieruchy).

Sprzęt obowiązkowy, który musisz posiadać, można skompletować w markowych i drogich sklepach ale możesz praktycznie wszystko dostać w Decathlonie.

Sprzęt, który używałem, do tanich nie należy ale kompletowałem go kilka lat, więc aż tak bardzo nie odczułem tych wydatków.

Oprócz sprzętu obowiązkowego musisz mieć także gotowy do spakowania sprzęt dodatkowy, który musisz mieć w plecaku na wypadek złych warunków pogodowych (zimno lub upal). Decyzje co musisz mieć ze sprzętu dodatkowego dostajesz smsem od organizatorów dzień/dwa przed startem. W tym przypadku nie radzę szaleć z forsą, szkoda wywalać milionów monet na sprzęt, którego, daj boże, nie użyjesz. Ja zaopatrzyłem się w używaną kurtkę puchową, markowej firmy RAB (lekka, łatwo spakować, mało miejsca w plecaku), za psi pieniądz, kupioną na Vinted.

Dodatkowy koszt to ubezpieczenie, od sportów wysokiego ryzyka lub sportów ekstremalnych, z uwzględnieniem akcji ratunkowej z użyciem helikoptera.

Ad.3. Buty sprawdzone, najlepiej te w których biega ci się najlepiej. Ja biegłem w Hokach. Nie kombinuj z butami bo na CCC nie ma przepaku (przynajmniej oficjalnego i legalnego). Musisz mieć na nogach but, w którym wytrzymasz dobę ostrego napierania w trudnych warunkach. Dlatego zakładaj but sprawdzony i dopasowany, który nie zawiedzie cię na 2500 m n.p.m.

Ad. 4 Patrz pkt 3. Na CCC nie ma przepaków.

Ad. 5. Potraktuj start jako super urlop. Zwiedzaj okolice (szczególnie polecam Aiguille du midi, Mer de glace). Polecam zwiedzić expo bo są tam firmy zajmujące się trailem z całego świata. Samo Chamonix jest przepiękne a okolica do spacerów cudna. Wszelkie płatności (te w euro jak i frankach szwajcarskich) najlepiej dokonywać za pomocą aplikacji takich jak Revolut czy Zen. Unikniesz niepotrzebnych kosztów związanych z różnicą kursową i przewalutowaniem. Pamiętaj, że Internet w Szwajcarii jest droższy niż złoto i platyna! Więc na czas podróży i biegu przez ten pogański kraj wyłącz dane komórkowe!

Ad. 6. Niektórzy narzekają na komercję, biznes, że dużo ludzi, że tylko chodzi o pieniądze. Ale każdy prawdziwy ultra trailowiec powinien chociaż raz przed śmiercią pojechać do Chamo na festiwal UTMB. Perfekcyjna organizacja, super trasy, piękne widoki otwarci ludzie, super zaplecze i pkt. odżywcze. To po prostu trzeba zobaczyć! POLECAM!

Ad.7 Zapomniałem o obowiązkowych badaniach i zaświadczeniu lekarskim, że nie ma przeciwwskazań żebyś mógł wziąć udział w tak długim biegu. Formularz pobierasz ze swojego konta rejestracyjnego i idziesz z nim do lekarza rodzinnego. W moim przypadku lekarz skierował mnie tylko na ekg, zbadał ciśnienie, podbił kwit i życzył powodzenia.

Edited by piciek
 • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

W dniu 6.01.2022 o 11:32, Małgo napisał:

No to czas decyzji: https://www.instagram.com/p/CYYhiExIh7a/?utm_medium=copy_link 

 

Zapisy do 18 stycznia 🙂

No i chyba tego nie przeskoczę. Chciałem się zarejestrować i liczyć na szczęście w losowaniu, jednak system nie przepuszcza rejestracji z zerowym kontem punktów.

1221145083_UTMB.thumb.png.e1a0782fce67cefca2bfcaddcb3a35c0.png

Trzeba jednak najpierw ukończyć coś z poniższej listy. Pytanie odnośnie tego, jak pobiegnę któryś z tych biegów, to przez ile lat/miesięcy te punkty są ważne?

715535616_WhatsAppImage2021-12-28at13_16_36.thumb.jpeg.6373e23b7cdc107a3d4a630ee8566732.jpeg

Link to comment
Share on other sites

@Przemek Niemczuk wydaje mi się, że obecnie biegów jest więcej. 

Do tegorocznego biegu kwalifikują się punkty zdobyte w 2019, 2020 i 2021. Warto jednak zaznaczyć, że w tym roku nie biorą już pod uwagę rankingu ITRA, a Ironman tworzy sieć biegów partnerskich, z których każdy będzie miał określoną liczbę punktów. 

Tu masz kalkulator punktów: https://utmbmontblanc.com/en/page/427/calculating-my-number-of-points.html

Tu masz listę biegów: https://utmbmontblanc.com/en/page/87/courses_qualificatives_liste.html 

Warto się w to wgryźć teraz, przez ten rok nazbierać punkty i spróbować swego szczęścia w losowaniu.

Ja wpisuję się już na listę Twego supportu 😉 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.